Przegląd ciągnika rolniczego – co warto wiedzieć?
Jeśli jesteś rolnikiem i posiadasz gospodarstwo, to z pewnością stoi u ciebie także i traktor, czy fachowo mówiąc – ciągnik. Z racji tego, że wykorzystuje się go w codziennej pracy, musi on być w pełni sprawny i wydajny. Właśnie dlatego przegląd ciągnika rolniczego to rzecz, która powinna cię zainteresować. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdź kilka cennych informacji, które dla ciebie przygotowaliśmy!
Przegląd ciągnika rolniczego – kiedy, gdzie i za ile?
Reguły dotyczące przeglądu ciągników rolniczych, tak jak w przypadku samochodów osobowych, określa prawo ruchu drogowego. Pierwszą kontrolę ciągnik musi przejść w ciągu pierwszych trzech lat od rejestracji. Następne badania przechodzi po upływie dwóch lat, a potem już regularnie co roku. Datę kolejnego badania zawsze znajdziesz na otrzymanej od fachowca pieczątce.
Przegląd oczywiście możesz też wykonywać częściej. Zawsze, kiedy coś cię zaniepokoi i będzie uniemożliwiać dalszą pracę, warto wybrać się na dodatkową kontrolę. Dzięki temu bez stresu będziesz mógł używać traktora i pracować o wiele wydajniej.
Ciągnik oddasz do przeglądu w każdej stacji kontroli pojazdów. Cena przeglądu traktora to 62 zł. Warto systematycznie sprawdzać stan ciągnika. Pilnuj terminów, jeśli chcesz uniknąć przykrych konsekwencji.
Na czym polega przegląd?
Przegląd ciągnika rolniczego polega w dużej mierze na tym samym, co kontrola samochodu osobowego. Fachowcy sprawdzają najpierw czy tablice rejestracyjne są dobrze przymocowane i czy numer VIN zgadza się z tym podanym w dowodzie rejestracyjnym.
Następnie specjaliści przechodzą do sprawdzenia podstawowych elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i prawidłowe działanie. Kontrolują przede wszystkim hamulce, grubość okładzin, wszelkie przewody oraz poziom płynu hamulcowego. Oprócz tego sprawdzane jest także to, czy ciągnik spełnia wymogi dotyczące środowiska. W tym celu fachowcy kontrolują układ wydechowy oraz działanie silników. Specjaliści muszą też dokładnie zbadać czy nigdzie nie pojawiła się korozja powodująca nieszczelności. Dotyczy to szczególnie pomp, uszczelek głowicy oraz siłowników.
Kolejnym ważnym elementem jest ogumienie. Ciągnik porusza się po zróżnicowanej i często trudnej nawierzchni, dlatego stan kół i ogumienia musi być nienaganny. Opony traktora często ulegają uszkodzeniu, dlatego ważna jest ich systematyczna kontrola i wymiana.
W ciągniku rolniczym bardzo ważne jest też oświetlenie, gdyż na wsie są często słabiej oświetlone, a bezpieczeństwo to kluczowa sprawa. Bez prawidłowo działających świateł nie przejdziesz kontroli z pozytywnym wynikiem.