Przegląd samochodów sprowadzanych z zagranicy
Nie od dziś wiadomo, że Polacy bardzo chętnie kupują samochody sprowadzane z zagranicy. Jest to dość zrozumiałe, gdyż w dużej mierze są to pojazdy dobrej jakości, które można nabyć po bardzo okazyjnej cenie. Kiedy jednak sprowadzamy taki pojazd z innego kraju, musimy się liczyć z koniecznością załatwienia wielu formalności. Jedną z nich jest przegląd techniczny pojazdu, który jest obowiązkowy. Warto zatem z wyprzedzeniem zainteresować się tym tematem i poznać szczegóły dotyczące badania tego typu samochodów.
Gdzie wykonuje się przegląd auta sprowadzonego z zagranicy?
Aby nasz samochód zakupiony poza granicami Polski został dopuszczony do ruchu drogowego, musi zostać skrupulatnie zbadany w Stacji Kontroli Pojazdów, która ma uprawnienia do wykonywania takich właśnie przeglądów. Zanim zatem udamy się do pierwszej lepszej stacji diagnostycznej, powinniśmy się upewnić, iż posiada ona stosowne pozwolenia na przeprowadzanie badań technicznych tego typu pojazdów. Szukając takiej stacji sprawdzajmy, które z nich posiadają oznaczenie literą „d”. Jest to dla nas sygnał, iż może ona realizować przeglądy samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy za granicą.
Dokumenty wymagane podczas przeglądu auta sprowadzonego z zagranicy
Udając się na pierwszy przegląd samochodu, który został kupiony za granicą, musimy być zaopatrzeni w odpowiednią dokumentację. Jeśli taki pojazd nabyliśmy na ternie państwa należącego do Unii Europejskiej, wystarczy nam dowód rejestracyjny samochodu z kraju, gdzie był on wcześniej zarejestrowany oraz jego tablice rejestracyjne, które muszą być rzecz jasna zgodne z dokumentami.
W sytuacji, gdy auto sprowadzamy spoza Unii Europejskiej, niezbędna jest już czasowa rejestracja na terenie Polski. Jak wygląda i ile trwa badanie techniczne pojazdu sprowadzanego z zagranicy?
Tak naprawdę, przegląd samochodu, który kupiliśmy poza granicami Polski nie różni się niczym od badania technicznego pojazdów zarejestrowanych już w naszym kraju. W jego trakcie kontrolowana jest zatem kondycja poszczególnych części, układów i podzespołów pojazdu, które decydują o jego sprawności i bezpieczeństwie, a także o tym czy spełnia normy ekologiczne.
Diagności bardzo skrupulatnie sprawdzają układ wydechowy, hamulcowy oraz kierowniczy, a także silnik, nadwozie, zawieszenie oraz oświetlenie i ogumienie samochodu. W pełni sprawne powinny być także pasy bezpieczeństwa, a auto musi być wyposażone w sprzęty wymagane przez prawo, takie jak gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy.
Jeśli podczas badania okaże się, że w samochodzie występują jakiekolwiek usterki, które mogą stwarzać zagrożenie, wynik przeglądu nie będzie pozytywny. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie wszystkich niezbędnych napraw i ponowne przekazanie pojazdu do badania technicznego.
W większości przypadków, sam przegląd samochodu sprowadzonego z zagranicy nie trwa długo. Przeciętnie jest to około pół godziny. Wszystko zależy jednak od stanu samochodu, ale także od ilości pojazdów, które oczekują na taki przegląd. Warto zatem umówić się na badanie z odpowiednim wyprzedzeniem.