Przegląd samochodu dostawczego Wawer
Samochodów dostawczych można używać w różnych celach oraz z różną częstotliwością – zarówno na co dzień jak i raz kiedyś. Niezależnie od tego, zawsze siadając za kierownicą trzeba być pewnym, że wszystko działa w nim tak jak należy, dlatego przegląd samochodu dostawczego jest co jakiś czas konieczny. Ten rodzaj pojazdu ze względu na swoją masę i wielkość stanowi potencjalne większe zagrożenie na drodze dla innych użytkowników ruchu drogowego, dlatego regularne przeglądy to coś czego nie można zaniedbać.
Kiedy przychodzi czas na przegląd samochodu dostawczego?
Przeglądy techniczne możemy podzielić oczywiście na te obowiązkowe jak i te dodatkowe (gdy pomiędzy przeglądami dzieje się coś niepokojącego).
Prawo określa co jaki czas musimy koniecznie wykonać te pierwsze. Aktualne przeglądy techniczne wykonuje się w podstawowej lub okręgowej kontroli pojazdów.
W momencie gdy nabędziesz i zarejestrujesz fabrycznie nowy samochód dostawczy, pierwszą obowiązkową kontrolę techniczną musisz zrobić przed upływem 3 lat. Kolejny przegląd trzeba zrobić po następnych 2 latach. Później samochód dostawczy wymaga już kontroli raz na rok. Trochę inne zasady dotyczą tego typu pojazdów używanych lub tych, które mają instalację LPG. Wtedy przegląd techniczny musi być robiony co roku.
Oczywiście, jako użytkownicy takich samochodów powinniśmy zawsze trzymać rękę na pulsie. W momencie gdy podejrzewamy jakieś nieprawidłowości związane z działaniem samochodu powinniśmy wybrać się do mechanika. Samochód może zepsuć się w każdej chwili, więc dla własnego spokoju i bezpieczeństwa lepiej wykonać dodatkowy przegląd niż czekać na przegląd okresowy.
Co jest sprawdzane podczas takiego przeglądu?
Przegląd samochodu dostawczego to bardzo szczegółowe sprawdzanie pojazdu przez specjalistów mające za zadanie jak najlepsze określenie jego stanu technicznego. Celem jest przede wszystkim zapewnienie twojego bezpieczeństwa jak i innych użytkowników ruchu drogowego.
Pierwszy krok to sprawdzenie numeru VIN pojazdu pod względem zgodności z tym, co jest napisane w dowodzie rejestracyjnym. Kolejne kroki to kontrola poszczególnych układów samochodowych (hamulcowy, kierowniczy, wydechowy) oraz innych elementów auta – nadwozia, zawieszenia, silnika. Sprawdzane są także oświetlenie i ogumienie. Pamiętaj także o obowiązkowym wyposażeniu samochodu – czyli o gaśnicy i trójkącie ostrzegawczym. To także podlega kontroli.
Rezultat przeglądu i możliwe konsekwencje dla Ciebie
W przypadku drobnego problemu wykrytego podczas przeglądu jesteś zobowiązany do jego naprawienia. Mimo to rezultat kontroli jest określony jako pozytywny. Inna sytuacja jest wtedy, gdy podczas przeglądu okaże się, że twój samochód ma poważną lub stwarzającą zagrożenie usterkę. W takim przypadku osoba przeprowadzająca kontrolę odbiera dowód rejestracyjny pojazdu, przesyła do wydziału komunikacji i pozostaje on tam do momentu naprawienia samochodu i przejścia ponownej kontroli z pozytywnym wynikiem.